שימור וסביבה

 | עדכון אחרון: 27/03/2019 11:23

התנגדויות וערעורים 

 

עין כרם הצליחה לשמר את יופייה הטבעי והמראה הכפרי שלה וזאת בזכות הבנייה המגוונת "באבן ירושלמית" והשטחים הירוקים הרחבים והרבים.

עין כרם ונוף התרבות שמסביב לה הם נכס היסטורי ותרבותי בעל חשיבות עולמית. טרסות עתיקות ומטעי זיתים מרהיבים יוצרים אגן נוף ייחודי המזכיר נוף מימי התנ"ך. הכפר עין כרם מזוהה עם בית הכרם המקראית, הוא מקום קדוש לנוצרים ואתר צליינות מהחשובים בארץ.

המקום הוא  גם נכס תיירותי וכלכלי חשוב: מדי שנה יותר ממיליון צליינים עולים ברגל לכנסיות ולמעין מרים הקדוש. בנוסף, מאות אלפי מטיילים ונופשים ישראלים מבקרים בעין כרם ובנוף שמסביב לה. כמו כן , הנוף הייחודי הזה נצפה מאתרי הלאום הר הרצל ויד ושם ומהווה ריאה ירוקה הכרחית לאזור דרום מערב העיר שעובר ציפוף מסיבי.

הכפר והאגן הנופי שמסביב לו השתמרו בצורה מופלאה, לא כתוצאה מתכנון, אלא בגלל טופוגרפיה מיוחדת, המקשה על פיתוח, ובגלל חסמים בירוקרטיים.

אולם לאחרונה עין כרם והאגן הנופי שלה בסכנה. תכניות בניה ופיתוח תשתיות רבות מאיימות להרוס את הנוף הקדום מכל עבר.

 

הנה רשימה חלקית:

 

* בניית מכללות צה"ל בתוספת בונקר תת קרקעי בגודל 21,000 מ"ר על "גבעת הטרסות" הדרון היורד לאורך דרך כרמית

* קו המים החמישי לירושלים יעבור דרך שכונת עמק התימנים הייחודים ויהרוס את הגינה הקהילתית ואינספור עצי פרי עתיקים

* מסוף גז טבעי יוקם בכיכר כרם

* אזור תעסוקה חדש באורה בו יוקמו מגדלים של 30 קומות

* שכונת וילות במורדות הדסה

ועוד היד נטויה...

 

לכל התוכניות האלה יש מאפיינים משותפים: כולן תכניות נקודתיות, בראיה צרת אופקים. אין תכנון כולל ואין כל תאום בין הרשויות השונות. וכולן מתעלמות מקביעות תכנוניות קודמות הקוראות לשימור עין כרם והאגן הנופי שלה. אי לכך נדרשת התערבות דחופה ברמה הממשלתית כדי לשמר את עין כרם ואת נוף התנ"ך שמסביב לה , למען הדורות הבאים.

 

מה חשוב לעשות עכשיו ומיד?

 

נדרשת התערבות דחופה ברמה הממשלתית:

1. יש להקפיא מיד את כל התוכניות הנקודתיות ולהכריז על כל האגן הנופי של עין כרם כמכלול תכנוני אחד.

2. יש להגדיר בדחיפות רבה את גבולות האגן החזותי של עין כרם ואת החיץ (ז"א לשרטט "קו כחול"), ולקבוע להם מדיניות תכנון ושימור ברמה של תוכנית אב.

3. יש לתכנן תוכנית מתאר למכלול האגן הנופי של עין כרם. התוכנית תהייה תוכנית שימור במהותה, אך גם תציע פתרונות לתשתיות, תחבורה, תיירות ונופש, מכיוון שהגן הנופי חוצה גבולות עירוניים ומועצות, חשובה במיוחד התערובות ממשלתית דחופה והקפאה מידית של כל התוכניות הנקודתיות.

באמצעות פעולה תלת-שלבית כזאת, תוכל הממשלה לממש את חזון של שימור עין כרם והנוף התנכ"י שמסביב לה, למען הדורות הבאים.

תמונות מצורפות להודעה זו:

צילום שירה אבולעפיהצילום שירה אבולעפיהצילום שירה אבולעפיהצילום: בניהצילום: רון חביליו